Tuisuliiva Puhkemaja. Kabli küla, Häädemeeste vald, Pärnumaa
RANNA-PÄKAPIKKUDE MAA KABLI RANNAS
TEGEVUSED TALVEL

01.12-26.12.2023

Korraldame detsembris lastele ja täiskasvanutele lõbusat ja üllatusterohket aardejahti.

Kutsume külla kõiki lapsi ja täiskasvanuid, osa saama lõbusast ja üllatuserohkest aardejahist koos Jõulumoori ja päkapikkudega!
…………………………………………………………….
Seikluslik ja üllatusi täis aardejaht toimub Kabli looduse õpperajal koos päkapikk Memmelliinega!
Kui aarded leitud, istume koos Jõulumooriga jõulutelgis ümber lõkke. Jõulumoor räägib meile tarkusi taimedest, loomadest ja õpetab, kuidas külmal talvel ennast tervena hoida ning mida looduses käies silmas peaks pidama.
Koos päkapikkudega mängitakse trummi ja lauldakse, edastatakse kõik soovid ka meie soovide puule, mis on ka sel aastal kenasti ära ehitud!
Vaatame mis plaanid on Jõulumooril kohaliku saviga….?
Meie päkapikk Arabella on viimasel ajal järjest rohkem süüvinud muusikasse ja teda ei saa enam üldse sealt muusikamajast välja- küll on vaja jälle see lugu ära õppida või too lugu meelde tuletada…peale karmoška on mängus ka juba trummid, kitarrid . Päkapikud loodavad, et äkki lapsed suudavad ta mõtted pisut muusikast eemale juhtida ja ka teiste asjadega tegelema panna…aga kui mitte siis peame teda külastama muusikatoas.
Peamajas ootab meid juba päkapikk Kaja maitsvate mannimookide ja võlumorsiga, lisaks lubas päkapikk Arabella ka vahvaid tantse õpetada ja karmoškat mängida!
Päkapikumaal elavad ka sel aastal jänesed – Täpi ja Sassu ning lambad Luna ja Madis!
Meie vahva kommipäkapikk Rumpestil on ka jälle tagasi ja saab pajatada enda vahvaid seiklusi maalt ja merelt ning mida rahvusvahelises kommikoolis kuulis ja  õppis….Aga seda peab mainima, et kommiisu ei ole suutnud ikka Rumpestil veel ohjeldada, peame pidevalt päkapikkudega komme tema eest ära peitma ja kavalusega vahel ka  talle porganit ja punast peeti sisse söötma.
Tuuri pikkus 1,5h, sellest õues, ehk matkal oleme 20 min, siis 15 min telgis, ülejäänud aja viibime päkapikkude peamajas;))
………………………………………..
Päkapikumaa külastus ainult eelregistreerimisega!
Minimaalne grupi suurus 20 inimest.
Maksimaalne grupis suurus 50
Hind 15.- inimene
……………………………………………………
Info ja registreerimine:
Päkapikk Arabella kontaktid:
margit@tuisuliiva.ee, +372 56 638760
TEGEVUSED SUVEL
SUVINE PÄKAPIKU AARDEJAHT LOODUSES

Lõbus aardejaht koos Kabli rannapäkapikkudega!
Kuna suvised päkapikud ei ole väga tavaline nähtus, siis hoiavad päkapikud rahvarohketest kohtadest eemale ja tegutsevad nähtamatutena või eriti salajastes kohtades, seepärast kutsume seda rada päkapikkude salarajaks!
Kui salarajal käidud ja aarded leitud, istume koos Emmelliinega ümber lõkke.
Päkapikk räägib meile tarkusi taimedest, loomadest ja õpetab, kuidas külmal talvel ja soojal suvel ennast tervena hoida ning mida looduses käies silmas peaks pidama.
Koos päkapikkudega mängitakse trummi ja lauldakse.
Kindlasti edastatakse kõik soovid ka meie soovide puule, mis jääb Teile kindlasti silma oma suuruse ning erilisusega!
Vaatame mis plaanid on Emmelliinel kohaliku Häädemeeste saviga….?;))
Kindlasti ei puudu meie retkelt ka köögipäkapikk Kaja, kes ootab meid maitsvate pannkookide ja võlumorsiga!
Kui koogid söödud ja võlumorss joodud, ootab päkapikk Arabella koos oma võlupilliga kõiki tantsima ning lustima!

Aardejahi kestvus 1,5h
Hind inimese kohta 12.-
Minimaalne grupi suurus 20 inimest.
Maksimaalne grupis suurus 50

PISUT KABLI RANNAPÄKAPIKKUDE ELUST-OLUST JA KUIDAS ME KABLI RANDA SATTUSIME…..

Kunagi ammu-ammu kurtsid Kabli küla lapsed, et nendeni ei jõua päkapikud kunagi õigel ajal. Kuna Lapimaalt siia on väga pikk tee ning vahepeale jääb palju-palju lapsi, saabusid päkapikud Lapimaalt siia kanti alles päris Jõulude lõpuks. Lapsed olid õnnetud ja kurvad. Seepeale andis Lapimaa Kõige Tähtsam Jõuluvana korralduse saata siia kanti päris oma päkapikud ja päris oma Jõuluvana päriseks elama. Tänu sellele on nüüd alati Kabli laste sussides õigel ajal maiustused ning kingisoovid on samuti õigeks ajaks Jõuluvanani toimetatud.

Päkapikud jõudsid kaugelt Lapimaalt, Läänemere põhjaosast, Botnia lahe ääest, siia kanti paatidega. Oma kodu otsustati luua otse mere kaldale. Ajapikku hakati neid kutsuma ranna-päkapikkudeks. Ajapikku on muutunud veidike ka nende välimus võrreldes Lapimaa päkapikkudega.

Ranna-päkapikud toimetavad siin aastaringi. Neid on palja silmaga näha ainult Jõulude eel, mil ranna-päkapikkudel on eriti kiire aeg. Muul ajal muutuvad nad nähtamatuks. Mitte, et nad ära kaoks, aga meie neid lihtsalt ei näe. Tegelikult toimetavad nad siin ikka edasi – suvel jalutavad supelkostüümis rannaliival punased tuttmütsid peas ning mängivad merevees veesõda. Ja seda meie kõigi kõrval!

Siin, rannapäkapikkude kodus, saate lähemalt näha, millega nad igapäevaselt tegelevad ning nende tegemistes ka ise kaasa lüüa. Ranna-Jõuluvana alles magab ning ärkab vahetult enne Jõule. Siis on päkapikkudel kõige kiirem aeg ning nad peavad Jõuluvana ja tema kingikoti korda sättima.

KAJA

Kaja  oli alles küllaltki noor päkapikk, sest reisis siia ema kõhus ja sündisin alles- Kablis.

Juhtus selline lugu, et päkad, kelle Jõuluvana oli Tuisuliivale saatnud,ekslesid kaua enne Kablisse jõudmist ringi.

Neil oli reisile võetud kaasa palju toitu ja nii avastasid nad alles siin,et nende köögipäkapikk Ville oli jäänud Lapimaale.

Siis hakkas iga päkapikupere endale ise süüa valmistama.Kuna Kajale meeldis juba väiksena ema köögis aidata,

siis otsustas päkapikkude nõukogu, et Kajast  võiks sirguda uus köögipäkapikk.See ametikoht oli ju ikka veel vaba.

Nii ta siis kasvas õppis  ning lõpuks hakkaski  kõigile Tuisuliiva päkapikkudele süüa valmistama. Nüüd jääb neil palju rohkem aega lastega tegelemiseks ja kinkide valmistamiseks. Iga päev saame nüüd jälle ühise söögilaua taga kokku ja arutame päevategemisi ning saame üksteiselt nõu küsida. Jõuluajal on ka hetki, kui kõik päkapikud panevad põlled ette ja teeme koos ühe tõsiselt vahva ja suure piparkoogi ralli. Ja kui Kabli mattub hõrgutavatesse toidulõhnadesse, siis teadke, et Tuisuliival mässab köögis päkapikk Kaja.

Kuna tänu Voldemarile ei puudu laualt ka kala, siis Kaja teab kõiki parimate kalaroogade saladusi. Kajale meeldib teistele rõõmu valmistada. Tema toitudes on alati ka natuke võlusõnu ja võlupulbrit sisse segatud – see pidi igale sööjale hea tuju ja õnneliku elu tooma.

MERITÄHT

Ükskord, kui Voldemar oli Kajale suure lesta lau peale tirinud, lõikas Kaja selle kõhu lahti, et õhtuks maitsvat praelesta praadida. Kala suurest kõhust leidis ta aga tillukese meritähe. See oli väga ilus, pärit kaugelt Lõunamaalt ning roosat värvi. Kaja pani selle aknalauale ning talle meeldis väike meritäht väga. Kuna Kaja valmistatud road viivad keele alla igaühel ning lõhnad, mis köögist tulevad on võlusõnade ja –pulbrite tõttu vägagi võlujõuga, juhtus selline lugu, et meritäht ärkas ühel õhtul ellu. Kaja oli just kõrvitsapiruka ahjust välja võtnud ning  selle lõhnale ei suutnud isegi elutu ja liikumatu meritäht vastu panna.

Alguses oli Kaja ikka päris ehmunud, aga siis kutsus ta ka teised päkapikud seda ime vaatama. Meritäht jutustas neile kauneid lugusid kaugetest maadest, kaunitest meredest ning merepõhja elust. Päkapikud aina kuulasid ja kuulasid, igal õhtul koogisöömise ajal jutustas meritäht neile imelisi lugusid. Siis tuli Arabellal hea mõte – mis oleks, kui prooviks väikese meritähe päris päkapikuks võluda. Võlumiskunst ei ole ju päkapikkudele teadagi võõras asi.

Nüüdseks on Meritäht Ranna-päkapikumaal koos teiste ranna-päkapikkudega juba väga kaua koos elanud. Senini kogunevad kõik ranna-päkapikud peale Kaja hõrgutavaid roogi Meritähe ümber kamina ette, kes loeb neile raamatuid ja põnevaid lugusid.

MEMMELIINE JA EMMELIINE

Päkapikuemandad Memmeliine ja Emmelliine on Ranna-Jõuluvana poolt ametisse määratud kui vastutajad kõigi päkapikkude tegemiste ja Päkapikumaa toimimise eest. Lisaks sellele peavad Memmeliine ja Emmelline Kõige Tähtsamale Jõuluvanale Rovaniemis igakuiselt aru andma, kuidas Tuisuliival asjad edenevad.

Memmeliine on kõige vanem ja targem päkapikk. Emmeliine on veel noor, kes õpib Memmeliinelt kõiki päkapikumaa juhtimisel vajaminevaid tarkusi ja nippe. Nende mõlema ülesanded on aidata, õpetada ja juhendada ranna-päkapikke, sest kogemusi on neil mõlemal kahepeale kokku juba 1000 aastat!

Ülesanded päkapikkudele on jagatud ja igaüks teab täpselt, millega ta tegelema peab, eriti jõuluajal, kui on kõige kiirem aeg ranna-päkapikumaal. Vahel peavad peapäkapikud ka valjemat häält tegema, et tembutavaid päkapikke korrale kutsuda. No näiteks viskab tihtipeale mõne vembu ainus mees-ranna-päkapikk – Voldemar. Aga kuidas sa ikka pahandad, sest Voldemari naljad, jutukesed ja muidugi hõrgud kalaroad on nii, nii olulised ranna-päkapikkude elus.

Memmelliine hoiab korras ka postkontorit, kus on vaja enne jõule laste kirju lugeda ja sorteerida. Ta koostab kingituste nimekirja ja tellib vastavad kaubad, millele järgneb pakkimine ja sellega tegelevad juba kõik päkapikud.

Nii Emmelliinele kui ka Memmeliinele meeldib veel laulda ja muinasjutte kuulata. Emmelliine on juba aastaid üritanud päkapikkude kooriga minna Tallinna Üldlaulupeole, aga erinevate asjaolude tõttu pole see veel õnnestunud. Aga ära imesta, kui sa kunagi laululaval rõõmsaid, punaste mütsidega päkapikke laulmas näed! Tegelikult meeldib laulmine ja muinasjuttude kuulamine teistele päkapikkudele ka, sest mõtle ise, kui igav oleks muidu õhtuti. Õnneks on Päkapikumaal maailma parim muinasjutuvestja Meritäht, kelle jutte päkapikud naudivad õhtuti kaminatule ees. Kuidas Emmelliine ja Memmeliine üldse Kablisse Tuisuliivale sattusid, on üsna pikk lugu, aga väga lühidalt – juhtus see nii…

Memmelliine kui Rovaniemi peajõuluvana parem käsi elas huvitavat ja rõõmsat elu Lapimaal. Emmeliine oli juba sel ajal tema kui kogenud peapäkapiku õpilane. Ühel päeval kirju lugedes leidis Emmelliine ühe väga kurva kirja, mis isegi pisarad põsele tõid. Kirjas seisis, et kusagil kaugel Eestimaal, väikeses Kabli külas on lapsed väga õnnetud, sest päkapikud ei jõua kuidagi nende juurde ja nad ei saa ka oma kingisoovidest teada anda. Otsustades asja muuta, näitas ta kirja Jõuluvanale ja Memmeliinele, koos seda väga rasket probleemi arutades, jõuti järeldusele, et tuleb kohale minna ja seal väike ranna-päkapikumaa luua. Kiirelt koostati nimekiri ja paljud toredad päkapikud võtsid pakkumisest kinni ja alustatigi sõitu mööda merd Kabli külla. Ah jaa, loomulikult määrati kaasa ka üks noorem ja alles Jõuluvana koolis õppiv Jõuluvana. Oma noorusele vaatamata on nüüdseks Ranna-Jõuluvana igati tubli ja peab hoolega arvet, et iga lapseni jõuda.

Tuisuliiva päkapikud on nagu üks suur pere, kel oma rõõmud ja vahel ka pisikesed mured. Memmeliine ja Emmellline hoiavad ja armastavad seda peret väga!

LINDA

Linda on ranna-päkapikk, kellele on osavad näpud kuulsust toonud kõikide päkapikkude seas üle maailma. Juba Lapimaal oli tema ülesandeks valmistada Jõuluvana kuubesid, tuttmütse ja sussikesi; lappida, kantida, nõeluda, tikkida ja ääristada kingikotte ning -susse, päkapikkude vöösid, sokke, kindaid, veste, öömütse ja –särke, hommikumantleid ja -salle jne, jne. Ehk siis kuldsete kätega on meie Linda. Hea meelega õpetab Linda meisterdamise kunsti ka kõikidele teistele. Linda on ka see, kes ranna-päkkapikkudel hommikul patsid korda seab ning Jõuluvana ja Voldemari habemeid kammib ja hooldab. Ilma Lindata ei näeks ranna-päkapikud pooltki nii kaunid ja hoolitsetud välja!

ARABELLA

Arabella on teatavasti mereröövli tütar, tema isa oli kuulus mereröövel Taniel Tina. Ema, kes noorelt suri, kandis nime Dora. Arabella lapsepõlv ei ole olnud kerge, elades ilma emata ja kasvades üles karmis röövlikambas…

Ühel kaunil päeval ristusid nende teed päkapikk Voldemariga, kelle kalalaeva Arabella isa koos meeskonnaga kaaperdas. Voldemar  ja tema meeskond  pandi kinni  pimedasse vangikongi – ainult  vee ja leiva peale. Arabellal hakkas aga Voldemarist väga kahju ja ta käis tema eest iga päev salaja hoolt kandmas- viis talle head-paremat süüa ja tänutäheks rääkis Voldemar talle kauneid lugusid meretagusest elust Kabli rannas… Arabella muudkui kuulas ja kuulas ning unistas endamisi ka sellisest imekaunist  kodust nagu Voldemaril oli…

Siis, ühel pimedal ööl, kui oldi triivimas üsna lähedal Kabli rannale, otsustasid Voldemar ja Arabella põgeneda röövlite laevast. Isale jättis ta kirja, et ärgu teda otsima hakaku, temaga on kõik hästi;)) Põgenedes hoidis neid vee peal ainult üks  tühi soolatünn. Õnneks aitas neid hädast välja varahommikul merel kala püüdmas olnud Ranna-Jõuluvana isiklikult. Tema pidi ise kalal käima, kuna Voldemar oli ju siiani kadunud olnud.

Nii jõudiski Arabella õnnelikult ranna-päkapikumaale ja jagab lahkesi oma merel õpitud laule, kogemusi, tantse ja käsitööd teiste ranna-päkapikkude ja talviste külalistega.

Arabellale meeldib Tuisuliival väga, suvel naudib ta meres ujumist, päikest, rannapidusid, Tuisuliiva külalistel silma peal hoidmist  ja Voldemariga koos kalal käimist, kui muidugi Linda ei ole jälle ette jõudnud.

Talvel kasutab ta suvel saadud energiat ja kogemusi kingituste pakkimiseks ja päkapikumaa külaliste lõbustamiseks. Kuigi vahel on Arabellal  ka väga suur igatsus oma isa järele, ei tahaks ta praegust elu ranna-päkapikumaal kunagi endise vastu vahetada, talle meeldib Tuisuliival!

VOLDEMAR

Voldemar, ehk hellitavalt Volts, on pärit Lapimaalt. Volts on Tuisuliival ainuke mees-ranna-päkapikk. Voldemar on alati rõõmsameelne ja hoiab ka teiste ranna-päkapikkude tuju üleval oma ilusate komplimentide ja heasoovlike krutskitega ranna-päkapiku naispere vastu. Eriti soojad suhted on Voldemaril Linda ja Arabellaga – ta ei ole siiani suutnud otsustada, kumb päkapikkudest võiks talle rohkem sobida. Eks aeg näitab.

Voldemar on ka väga töökas. Juba Lapimaal oli tema kanda väga tähtsaid rolle seoses Jõuluvana abistamisega ja teiste töödega, mis nõudsid rohkem jõudu ning rammu. Teda aga tõmbas alati rohkem lõunasse, mereäärde…Hing igatses seiklusi ja soojemat kliimat!

Voldemari eluunistus oli elada mereääres ja püüda iga päev kala. Ka Lapimaal käis Voldemar vahel salaja kala püüdmas aga jõuluvana ei suhtunud sellesse eriti hästi ja suunas teda seepärast ikka rohkem metsa puid tegema, metsaloomadele toitu viima või siis jõuluvana elamist remontima.

Kui Lapimaal hakkasid levima kuuldused, et Kabli randa vajatakse hädasti oma päkapikke ja Jõuluvana, oli Voldemar üks esimesi, kes end soovijate hulka kirja pani. Mitte sellepärast, et Lapimaal talle üldse ei meeldinud vaid ikka seepärast, et teha teoks oma suur unistus ja seiklusrikas merereis. See oli just see, mida ta oma ellu vajas.

Ka Jõuluvana arvas, et Voldemar peaks kindlasti reisile kaasa minema, sest teekond Lapimaalt Kablisse päkapikkude jaoks väga raske ja päkapiku naisperel on kindlasti kindlam tunne, teades et neile on alati abiks tugev Voldemar. Samuti oli laevale hädasti vaja kaptenit, et ületada Läänemeri, seega ilma Voldemarita ei oleks see reis teoks saanudki. Voldemar pidas oma sõna ja tõi kõik päkapikud elusalt ja tervelt Tuisuliivale.

Nüüd toimetab Voldemar Tuisuliival. Ainukese mees-ranna-päkapikuna on tema kanda väga tähtsaid rolle – kala püüdmine ja Kaja kööki saagi toimetamine, metsloomade eest hoolitsemine, lume lükkamine, raskemate kingituste tassimine ja palju muud.

Suvel, kui ranna-päkapikud puhkavad, ei suuda Voldemar merest ikka eemal püsida – peab siis Kabli ranna tornis vahti, surfab ja kreemitab mõnel naisterahval selga, kui peaks muidugi vajadust tekkima ning ainul sel juhul kui Arabella ja Linda päevaund magavad.

 

Tule kindlasti!

Vaata ka pilte- https://www.facebook.com/Kabli-rannap%C3%A4kapikud-100410804692551/?modal=admin_todo_tour