Tegevused ümbruskonnas

RMK Kabli looduskeskus
Tänu looduskeskusele on Kablisse asja ka pärast suvist rannahooaega. Siit saab väärt infot looduspuhkuse kohta ning näha põnevaid loodusteemalisi näitusi.

Keraamika töötuba Tuisuliival

Võimalus tellida  savi-töötuba Tuisuliivale,  mille tulemusena saad valmistada endale kas tassi, kausi, vaagne

ingli vm toreda meene…

Töötoa hind sõltub valmivast tootest.

Juhendaja Margit Eichen, Melody Keraamika -

https://www.facebook.com/Melody-Keraamika-1448687095431118/?fref=ts

Küsi pakkumist Tuisuliivalt!

Kabli looduse õpperada
algab peaaegu Tuisuliiva külje alt Kabli Linnujaama juurest. 1,8 km pikkuse raja  läbimiseks kulub 1-1,5 tundi, mistõttu on see sobilik ka väikestele lastele. Rada möödub õpetlikust pesakastimaailmast, linnuvaatlustornidest ning rannaniidust, mis on karjamaaks lammastele ja mägiveistele. Lisaks loomadele-lindudele võib siin vaadelda Edela-Eesti rannikualadele iseloomulikke ja haruldasi taimeliike, mitmekesiseid maastikke, erinevaid elupaiku ja vääriselupaiku.

Kabli Linnujaama
loorvõrgud maantee ääres jäävad silma igale teelisele, kes Kabli külla sõidab. Nende abil on linde püütud ja nende rännet uuritud juba pea 40 aastat. Lisaks lindudele uuritakse siin ka nahkhiirte, kiilide ning päevaliblikate rändeliikumisi. Linnujaam töötab regulaarselt augusti keskpaigast kuni novembri alguseni. Sel ajal saab kokkuleppel uurimistööga ka lähemalt tutvust teha. Linnujaama juures asuvad kaks linnuvaatlustorni.

Kabli pagar
Kabli pagar ei ole küll traditsiooniline vaatamisväärsus, kuid väärib külastamist kindlasti! Suus sulavad ning kohapeal küpsetatud pirukad viivad keele alla igal maiasmokal ja pirukasõbral. Tuisuliivast vaid 5-10 min jalutuskäigu kaugusel.

Ainaži linn
Vanemad inimesed mäletavad Ainažit veel Heinaste nime järgi ning aegu, mil linn veel Eestimaa piiridesse kuulus. Linn on rannikul peale Pärnut suurim asula, kust leiad kauplused, rahaautomaadi, söögikohad. Ainažis kunagi töötanud merekooli ruumes on nüüd muuseum, mis jutustab siinse ranniku endistest laevameistritest, laevadest ja merereisidest. Huvipakkuv on ka Ainaži tuletõrjemuuseum ning külastamist väärib Ainaži muul ja liivarand.

Häädemeeste
Sarnaselt Kablile on Häädemeeste tuntud purjelaevandusajaloo poolest, mida tänapäeval meenutavad mälestusmärgid, vanade kaptenite uhked puitelamud ning perekonna-hauad külakalmistutel. Meresõitude- ja laevaehituslugude parimaks kandjaks on Häädemeeste muuseum. Vaatamist väärivad Häädemeeste kirikud – luterlik ja õigeusklik. Põnev paik on Suurküla ja selle all laiuv ulatuslik rannaniit. Siit on alguse saanud Häädemeeste küla. Küla lähedal jõe ääres ehitati üks Eesti esimesi kaugsõidupurjekaid “Julie”, mis lasti merre praeguseks peaaegu kinnikasvanud ojakese suudmes. Suurküla talumajad on 100 aastase ajalooga ning korrastatud hoole ja armastusega. Küla külje all asuvad rannaniidud on tänapäeval kaitse all ning lisaks arvukatele lindudele askeldavad siin peamiselt hobused. Niitudel võib leida mitmeid taimeharuldusi ning kevadel ja sügisel kihab rändel olevatest või pesitsevatest lindudest kogu rannik. Jõe äärt pidi mere äärde jalutades, leiavad linnuhuvilised eest ka linnuvaatlustorni. Küsi loodusekskursioone Suurkülas asuvast Kollamaa puhkemajast.

Rannametsa-Tolkuse looduse õpperada saab alguse otse Via Baltica maantee äärest asuvast parklast. Rada on 2,2 km pikkune ning lookleb läbi Tolkuse raba, üle kõrgete luitemägede ja jõuab Tornimäele. Siin asub 15 meetri kõrgune vaatetorn, mille vaateplatvormilt avaneb suurepärane vaade ühelt poolt Häädemeeste rannaniidule ning merele ja teiselt poolt Tolkuse rabale. Hea ilmaga võib vaatlustornist märgata Kihnu saart. Parklast teiselpool maanteed leiate mõnusa koha piknikupidamiseks ning lõkketegemiseks.

Laiksaare õpperaja (1,5 km) eesmärgiks on tutvustada Eestis vähe esinevaid lammimetsi ning neile omaseid taimekooslusi. Rada läbides tuleb ületada kolm purret ja mahalangenud puid ning ronida mööda jõekallast. Raja keskel on väike metsaonn koos tuleasemega.

Rae järv ja matkarada. Rae järv on armastatud kalastamispaik ning mõnus supluskoht  kuumadel suvepäevadel. Siit leiad kõik vajaliku heaks puhkuseks looduses – parkla, käimla, lõkke- ja piknikukohad, atraktsioonid lastele, kiigud ning õpperaja. Matkaraja pikkus on 1,7 km. Rajal asuvast vaatetornist võib näha nii jäälinde kui ka vastaskaldal tegutsevat kobrast.

Nigula Looduskaitseala hõlmab 6400 ha ulatuses soid, metsi ning niite. Siinse puutumata loodusega tutvumiseks on külastajate tarbeks ettevalmistatud mitmeid matkaradu ja vaatetorne. Nigula raba õpperaja pikkus on 6,8 km ning selle läbimiseks tuleks varuda 3-4 h aega. Rada kulgeb mööda Nigula raba ja suurt rabajärve.

Tennist mängima Lepanina hotelli! Lepanina hotelli kuntsmuru kattega 2 tenniseväljakut sobivad suvisteks tenniselahinguteks suurepäraselt!

Lähemal asuvate vaatamisväärsustega tutvumiseks on mõnus hüpata jalgratta selga. Tuisuliivast umbes 2 km kaugusel asuvast Kosmonautika Puhkekülas renditakse jalgrattaid.

Häädemeeste Martade töötoad Tuisuliiva Puhkekeskuses 2012

Töötuba Mis valmib? Kaua aega võtab? Kui palju korraga inimesi mahub? 1 inimese töötoa maksumus Märkused
1 Organzast lillprosside valmistamine 1 lillpross 1,5 h 5-15 inimest * 5 eur
2 Vildist süda või sinilind 1 vilditud ja kaunistatud südame või linnukujuline pross või riputuskaunistus 1,5-2 tundi 5-15 inimest 5 eur
3 Vabavanutus Vabavanutustehnikas sall 120×30 cm 1-1,5 tundi 5-10 inimest 12 eur Toote saab kätte teisel päeval, pärast vanutamist
4 Laastumaal 1-2 taiest 1 tund 5-100 inimest 5 eur Saab teha nii õues kui toas
5 Kruusist nõelapadjad 1 ilunõelapadi kruusi või vaasi põhjal 1-1,5 tundi 5-100 inimest 7 eur Saab taaskasutada vanu kruuse, firmakruuse. Krusid meie poolt, erikokkuleppel võivad olla oma kruusid
6 Siidisall 1 maalitud siidisall 180×40 cm 1 tund 5-20 inimest 11 eur Võib määrida riideid, ettevaatust rõivavalikuga
7 Siidisall edasijõudnutele 1 batikatehnikas siidisall 180×40 cm 1,5 tundi 5-20 15 eur Võib määrida riideid , ettevaatust rõivavalikuga
8 Pärlitehnika -pärliinglid 1-2 pärlitest inglit 0,5-1 tund 5-30 5 eur
9 Pärlitehnika- pärlitest käevõru 1 pärlikäevõru 1 tund 5-25 10 eur
10 Vildipall kas Merekivike või „Kolmas silm“ 1 vilditud pall, millele on tikitud muster a’la merekivike või kolmas silm. 1 tund 5-100 3 eur/pall Pall sobib suveniiriks, kingituseks või osaks mõnest ehtest, võtmehoidjast vms
11 Luftikell Kadakalaastudest ja seibidest meisterdatud saunas leiliruumis kasutatav riputatav luftikell 30-45 min 5-100 7 eur Lihvimisel võib töö jätta riietele pisut tolmu. Ettevaatust rõivavalikuga
12 Kalossi maalimine 1 paar omanäoliselt maaitud kalosse 3 h 5-100 15 eur Kalosside valikuks eelnevalt tarvis teada jalanumbreid.

 

* Grupi suurus ühele juhendajale. 5 inimest on iga tegevuse miinimum inimeste arv. Kui soovijaid on vähem kui viis, siis tasu on alates 5 inimesest.

Töötoad on kõik sobilikud nii meestele, lastele kui naistele. Juhendajad on pikaajalise töötubade juhendamise kogemusega nii Mardilaadal, Häädemeeste valla üritustel, lastelaagrites kui mujal. Töötubade koordinaator on Anu Ericsson  tel 5227112.

View Kabli ja ümbruskond in a larger map